FAQ

Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są obowiązki i jak wygląda praca przy opiece nad osobą starszą?

Opieka nad osobą starszą wymaga poświecenia, ale przynosi dużą satysfakcję. Głównym zadaniem jest wsparcie, a nawet wyręczenie rodziny seniora w opiece nad nim. Dotyczy to nie tylko bezpośrednich czynności związanych z opieką, ale też zorganizowaniem czasu seniorowi i prowadzeniem jego gospodarstwa domowego. Praca opiekuna wymaga empatii, wrażliwości, opanowania i cierpliwości, ale też dzielenia się pozytywną energią.

Do najważniejszych obowiązków opiekunki należą:

 • pomoc w codziennych czynnościach takich jak ubieranie i higiena osobista;
 • pomoc w trakcie poruszania się;
 • przygotowywanie i podawanie posiłków;
 • podawanie leków;
 • rozmowa z podopiecznym;
 • spędzanie czasu wspólnie z seniorem;
 • wspólny spacer;
 • sprzątanie mieszkania;
 • robienie prania, prasowanie;
 • zakupy.
2. Jakie wymagania należy spełnić, aby ubiegać się o pracę opiekuna/opiekunki?

Chcąc ubiegać się o pracę opiekuna/opiekunki należy przede wszystkim posiadać doświadczenie w opiece nad osobami starszymi oraz znać minimum komunikatywnie język niemiecki lub angielski lub holenderski. Atutem jest posiadanie dyplomów opiekuna medycznego lub opiekuna osób starszych. Mile widziane prawo jazdy i referencje z poprzednich zleceń.

3. Jakie są etapy zatrudnienia?
 1. Rozmowa rekrutacyjna polegająca na opisaniu doświadczenia kandydata.
 2. Weryfikacja języka obcego.
 3. Przedstawienie aktualnych ofert pracy.
 4. Wysłanie profilu do zagranicznego kontrahenta.
 5. Akceptacja przez rodzinę profilu kandydata.
 6. Przygotowanie umowy i wysłanie jej kurierem.
 7. Organizacja przyjazdu na zlecenie.
 8. Wyjazd opiekunki/opiekuna na zlecenie
 9. Stały kontakt z koordynatorem.
4. Czy pracując w APN mam ubezpieczenie?

Oczywiście pracując z naszą firmą, każdy opiekun/opiekunka ma zapewnione ubezpieczenie, w zależności od formy zatrudnienia. Pracownik, który wybrał polską umowę zlecenie ma wyrabianą kartę EKUZ, a pracownik zatrudniony na tzw. warunkach niemieckich ma zapewnione niemieckie ubezpieczenie.

5. Na jaki okres mogę wyjechać do pracy za granicą?

Najczęściej nasze zlecenia trwają od 6 do 8 tygodni. Czasem w wyjątkowych sytuacjach pojawiają się oferty na krótszy okres, czyli od 2 do 4 tygodni oraz pojawiają się oferty na dłużej niż 8 tygodni.

6. Na jakie wynagrodzenie mogę liczyć?

Wynagrodzenia mieszczą się w przedziale od 1300€ do 1800€ netto/m-c. Mamy różne oferty pracy i każda oferta wyceniana jest indywidualnie. Zależy to między innymi od wynegocjowanej przez naszego kontrahenta kwoty, znajomości języka obcego, tzw. trudności zlecenia oraz doświadczenia opiekunów.

7. Czy ponoszę koszty przejazdu w miejsce pracy?

Najczęściej opiekunowie sami organizują sobie przejazd i „wykładają” własne pieniądze na ten cel. Oczywiście zapewniamy zwrot tych kosztów podróży. Możemy też zorganizować przejazd opiekunom i opłacić całe koszty podróży.

8. Czy przysługuje mi przerwa w czasie pracy?

Na każdym zleceniu jest zapewniona przerwa w czasie pracy. Jest ona uzgodniona i dopasowywana do harmonogramu dnia podopiecznego.

9. Czy mam możliwość wyboru miasta lub regionu pracy?

Jak najbardziej jest taka możliwość. Nasze zlecenia staramy się dopasować do preferencji opiekunek i opiekunów. Niestety nie obsługujemy wszystkich krajów związkowych (Landów) w Niemczech i nie wszystkie regiony niderlandzkie. Warto zapytać naszych koordynatorów lub śledzić nasze oferty.

10. Czy osoba nie znająca j. niemieckiego lub znająca jego podstawy ma szansę otrzymać pracę?

Dla osób z podstawową znajomością języka pojawiają się oferty, ale bardzo rzadko, dlatego zachęcamy do nauki języków. Niestety nie mamy ofert bez znajomości języka obcego.