Pracujesz jako opiekun/ka osób starszych? Jeżeli tak, to z całą pewnością wyjeżdżasz do pracy na dłużej niż tydzień i niezależnie od tego czy to twój pierwszy wyjazd czy jeździsz już od kilku lat, za każdym razem przychodzi ten moment, kiedy tęsknota za domem zaczyna doskwierać tak bardzo, że utrudnia normalne funkcjonowanie.
Według niektórych to właśnie tęsknota jest największym minusem pracy za granicą. Pracując w opiece często minimalny okres zlecenia trwa 6 tygodni. W tym czasie trzeba uzbroić się w cierpliwość i korzystać z wszystkich dostępnych sposobów, które ułatwią rozstanie z bliskimi i pomogą przetrwać te gorsze momenty. Wiedząc jak ciężko pracować z dala od rodziny agencja pracy APN oferuje swoim pracownikom wakacje w Karpaczu. Każda opiekunka i każdy opiekun może naładować baterie spędzając kilka dni w towarzystwie swoich bliskich w opłaconym przez APN apartamencie.
Jak zatem sobie poradzić z tymi narastającymi negatywnymi emocjami?
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest całkowite skupienie się na pracy. Zaangażowanie w codzienne obowiązki i zajmowanie się podopiecznym, który potrzebuje wsparcia i pomocy z całą pewnością odwróci uwagę od rozmyślań nad rodziną. Skorzystaj z możliwości poznania nowych ludzi oraz ich kultury. W okolicy z pewnością znajdziesz ciekawe miejsca, które warto zwiedzić.
Kolejnym sposobem na tęsknotę to aktywne wykorzystywanie czasu wolnego. Poczytaj gazetę, książkę, obejrzyj film, powtarzaj nowe słówka albo idź na spacer. Jeżeli preferujesz rękodzieło, nie zapomnij wziąć ze sobą odpowiednich przyborów, w czasie wolnym zrelaksujesz się wtedy robiąc na drutach lub szydełkując. Możesz również biegać lub uprawiać nordic walking.
Jesteś przywiązana do rodziny i wiesz, że będzie ciężko? W takim razie nie urywaj kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Na całe szczęście żyjemy w czasach, w których mamy nadzwyczajną możliwość komunikowania się z bliskimi. Jeżeli posiadasz smartphone’a zainstaluj na nim aplikację, która umożliwi kontakt z twoimi bliskimi. W ten sposób możesz z nimi pisać, wysyłać zdjęcia, dzwonić a nawet przeprowadzić rozmowę video. Pamiętaj tylko, żeby zachować umiar i nie kontaktować się z bliskimi w każdej wolnej chwili.
Innym sposobem radzenia sobie z negatywnymi emocjami i tęsknotą jest motywacja. Przypomnij sobie dlaczego zdecydowałaś się na wyjazd, z pewnością dążysz do jakiegoś celu. Zwizualizuj swoje plany, które zamierzasz zrealizować po powrocie do domu, możesz je zapisać na kartce i położyć w widocznym miejscu. To ci pomoże mobilizować twoją uwagę na pozytywach zamiast kierować ją na negatywne tory.
Tęsknota jest naturalnym odczuciem, kiedy ci czegoś lub kogoś brakuje. Nie jest dobrze, kiedy tęsknisz tak bardzo, że wpadasz w depresję. Pamiętaj, że z upływem czasu tęsknota słabnie i z każdym kolejnym wyjazdem będziesz sobie radzić z tym problemem coraz lepiej. Przede wszystkim: myśl pozytywnie. Usiądź i zrelaksuj się przy dobrej kawie, zadzwoń do APN, zarezerwuj termin na wakacje z rodziną i ciesz się na wspólnie spędzony czas.