Depresja u osób starszych

Statystyki jasno wskazują – na depresję starczą cierpi nawet co piąta osoba w podeszłym wieku. W domach opieki te wartości są znacznie wyższe. Brak aktywności zawodowej, samotność, izolacja wymuszona chorobą lub utrata bliskiej osoby to tylko niektóre czynniki zwiększające ryzyko rozwoju tej choroby.

Obniżony nastrój utrudnia codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływa na jakość życia. Opiekunowie osób starszych stoją więc przed nie lada wyzwaniem. Muszą dotrzymywać im towarzystwa, dbać o podstawowe potrzeby oraz zapewnić podopiecznym poczucie bezpieczeństwa.

Jak wygląda opiekowanie się osobami starszymi cierpiącymi na depresję?

Depresja u seniorów objawia się długotrwałym uczuciem smutku, utratą zainteresowania życiem, drażliwością, chęcią unikania ludzi, a nawet brakiem apetytu i wyraźnym spadkiem masy ciała. Wahania nastroju utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego opieka nad osobami starszymi powinna być nastawiona na zachęcanie do udziału w aktywnościach grupowych, dbania o higienę osobistą czy rozmowy. Ważne jest stworzenie przyjaznej relacji z podopiecznym. Doskonałym pomysłem są wspólne spacery, ćwiczenia oddechowe lub obcowanie ze sztuką. Samodzielne radzenie sobie z codziennymi czynnościami wzmacnia poczucie własnej wartości oraz przynosi seniorowi satysfakcję.

Opieka osób starszych z depresją – o czym należy pamiętać?

Podczas rozmów z seniorem cierpiącym na depresję warto skupić się na byciu tu i teraz, a więc tematach, które sprawiają mu przyjemność. Opiekun powinien wykazać się cierpliwością i empatią, z uśmiechem podchodząc do osoby starszej. Nie może przenosić na nią osobistych problemów. Należy zadbać o spokojną, przyjazną atmosferę motywującą do życia. Warto zachęcać rodzinę seniora, jego znajomych i sąsiadów do częstszych odwiedzin, informując zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych zmianach w zachowaniu. Jeżeli bliscy wrażą zgodę, opiekun może skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

APN Opieka świadczy profesjonalne usługi opiekuńcze nad osobami starszymi. Dokładamy wszelkich starań, aby seniorzy czuli się bezpiecznie i godnie. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu.